Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

STD szűrővizsgálat: Miért fontos és mire számíthatsz?

STD szűrővizsgálat: Miért fontos és mire számíthatsz?

A szexuális élet részeként fontos, hogy tisztában legyünk a szexuális úton terjedő betegségek (STD) kockázataival. Bár sokan hajlamosak elhanyagolni ezt a témát, az STD gyakori és komoly egészségügyi problémákat okozhat. Ismerkedjünk meg a leggyakoribb STD-k tüneteivel és legfőképpen azzal, hogy hogyan védekezhetünk ellenük.

 

Mi az az STD, vagyis a nemi úton terjedő betegségek?

Az STD (Sexually Transmitted Diseases) vagy szexuális úton terjedő betegségek kifejezés olyan fertőzésre utal, amely elsősorban szexuális úton terjed. Mára már több mint 30 bakteriális, vírusos és parazitás betegséget azonosítottak, amelyek szexuális úton terjedhetnek.

Az STD elsődlegesen a nemi szerveket fertőzik meg, szexuális kapcsolat során, vagy anyáról adódhat át a gyermekre terhesség és szülés során.

Ennek eredményeként a fertőzés legnagyobb kockázata a szexuálisan aktív egyének és a fertőzött anyáktól született csecsemők körében van. Ugyanazon egyénen belül több fertőzés is gyakori, csakúgy, mint az újra fertőződés, ha a partnereket nem kezelték megfelelően.

Az STD-k komoly egészségügyi kockázatot jelentenek, de a megelőzésük egyszerű eszközökkel lehetséges. A védekezés, a rendszeres szűrés és az informáltság kulcsfontosságúak a biztonságos szexuális élet érdekében.

Válassza STD vizsgálatainkat és nyugtassa meg magát!

A leggyakoribb STD-k:

  • Chlamydia (Chlamydia Trachomatis): A Chlamydia kórokozója számos súlyos szövődménnyel járó fertőzés okozója. Mivel a C. trachomatis-szal fertőzött betegek többsége tünetmentes, jelentős részük diagnosztizálatlan marad, és fertőzési szövődmények alakulhatnak ki. A fertőzés Kismedencei-gyulladást okozhat nők esetében, amelyet, ha nem kezelnek Petevezeték-faktor (lezárt petevezeték) meddőség alakulhat ki.
  • Gonorrhoea/Tripper/Kankó (Neisseria Gonorrhoeae): A nők fertőzései többnyire tünetmentesek, a férfiaknál pedig többnyire, olyan tüneteket lehet tapasztalni, mint gyulladás (amely az immunsejtek-beáramlását követően alakul ki), gennyes váladék kiválasztódása a péniszből és ezeknek együttes hatása miatt fájdalmas vizelés.
  • Ureaplasma/Mycoplasma: Ezen fertőzések egyesesetekben tünetmentesek. Nőknél erőteljesebb hüvelyi folyás jelentkezik, illetve a kórokozók a húgyútrendszer gyulladását is eredményezhetik. Ilyenkor gyakori a vizelési inger és csípő a vizelet. Elhúzódó, vagy nem kezelt esetekben kismedencei gyulladás, vetélés, illetve terhesség esetén akár koraszülés is kialakulhat. A férfiak általában a húgycsőben égő, vizelés végén csiklandozó, viszkető érzésre panaszkodnak, reggelente a húgycsőből áttetsző váladékozás is észlelhető.
  • HPV (humán papillomavírus): Mára már több mint 170 HPV törzset azonosítottak. A humán papillómavírusról (HPV) már 40 éve bebizonyosodott, hogy a méhnyakrák legfőbb oka. Továbbá a magasabb kockázatú HPV-knek szerepük van más rosszindulatú daganatok kialakulásában is.
  • HIV/AIDS: A HIV vírus főként az immunrendszer fő „szervezőit”, az úgynevezett CD 4 limfocitákat támadja meg. Ez azért fontos, mert a HIV vírus miatt a CD4 sejtek pusztulása a szervezet védekezését jelentősen csökkenti, az irányítás nélkül maradt immunrendszer „tanácstalanná válik” mit is kell tennie, majd a HIV további támadásai alatt évek alatt lényegében összeomlik. Tehát nem közvetlenül maga a HIV vírus vezet a beteg halálához, hanem az, hogy szinte bármilyen baktérium, vírus, gomba vagy egysejtű, sőt féreg is akadálytalanul támadhatja a legyengült védekezésű emberi szervezetet.
  • Szifilisz: Jellemzően rövid tünetes és hosszú ideig tartó tünetmentes időszakokból áll. A szifilisz elkapható szexuális úton, de terjed vérrel, anyatejjel is, illetve a terhesség során, az anyáról a magzatra. Kezelés nélkül a betegek nagy részében életveszélyes szövődményeket okoz. Igaz, hogy minden szakaszában gyógyítható, de a szövődményei, pl. vakság, bénulások, sajnos véglegesek.

 

Az STD-k általános, főbb tünetei, amire jó, ha ügyelünk:

Sok STD tünetmentes, vagy csak enyhe, nem specifikus tünetekkel jár. Megint mások erősebben jelentkeznek nőknél, mint férfiaknál, vagy fordítva. Sőt az esetek többségében nem is azonnal mutatkoznak a jelek, hanem akár 3-5 héttel később észleljük az STD okozta tüneteket, amik lehetnek:

  • Fájdalmas vizelés
  • Váladékozás
  • Genitális viszketés
  • Hólyagok
  • Fájdalom a has alsó részén
  • Láz
  • Fáradtság

Tapasztalta bármelyiket a közelmúltban? Jelentkezzen be fájdalommentes, biztonságos és akár teljesen anonim STD szűrésünkre:

Hogyan védheti meg magát a nemi úton terjedő betegségekről?

  • Óvszer használata:
    Az óvszer a leghatékonyabb védelem az STD-k ellen.
  • Biztonságos szex:
    Kerülje a védekezés nélküli szexuális kapcsolatot, és használjon víz alapú síkosítót az óvszerrel együtt.
  • Egy partneres kapcsolat:
    A monogám kapcsolat jelentősen csökkenti a fertőződés kockázatát.
  • Oltás:
    A HPV ellen létezik védőoltás, amely megvéd a legmagasabb kockázatú törzsektől.
  • Rendszeres szűrés:
    • Évente 1* ha aktív szexuális életet él,
    • akkor, ha új partnerrel kezd kapcsolatot,
    • valamint bármely tünet jelentkezése esetén.

 

Tehát ezért is fontos az STD vizsgálat:

Sok szexuális úton terjedő betegség tünetmentes, így akár nem is tudunk róla, hogy fertőzöttek vagyunk. Azonban, ha rendszeresen szexuális életet élünk, akár sűrűn váltogatva a partnereket, feltétlenül el kell gondolkodni legalább egy éves szintű STD szűrésen, hiszen így számos betegség megelőzhető, kezelhető, még mielőtt komolyabb kellemetlenségeket, vagy akár súlyosabb szövődményeket okozna.

VÁLASSZA A BIZTONSÁGOT, VÁLASSZA A SZŰRÉST: