A VIZSGÁLAT ÁRA: 6.990 FT*
IDŐPONTFOGLALÁS
A trombózisnak nevezzük, amikor vérrög (trombus) képződik a szervezet valamely mélyen fekvő vénájában. Ennek okán mélyvénás trombózisnak is nevezik, aminek a leggyakoribb előfordulási helye az alsó végtagok.
A hazai lakosság körében rendkívül gyakori betegségnek számít a mélyvénás trombózis, majdnem minden második embert érint. Bár kialakulásának számtalan oka ismert, mégis nehéz felismerni, hiszen gyakran nem jár fájdalommal, illetve a betegek felénél egyáltalán nincs tünete.
A mélyvénás trombózis esetében az egyik eredendő probléma a vér alvadásának valamely, összetett zavara, ami miatt vérzékenység vagy indokolatlan véralvadás, másnéven trombózis alakul ki. Ezt öröklődő genetikai eltérések vagy számos más kockázati tényező is okozhatja. A tromboembóliás betegségek 30-40%-áért az öröklött tényezők felelősek, mint a Leiden-mutáció, melyek a lentebb említett kockázatoktól (pl.: tartós fekvés, fogamzásgátlás, dohányzás, stb.) függetlenül is hajlamosabbá teszik az egyént a trombózisra, összeadódva pedig többszörösére emelhetik a kockázatát.
Az örökletes trombózisbetegségek, mint a Leiden-mutáció, a férfiakat és a nőket egyenlő arányban érinti, valamint az utódoknál az ismétlődési kockázat átlagosan 50%. Viszont a fogamzásgátlót szedő nőknél, örökletességtől és hajlamtól függetlenül is nagyobb gyakorisággal alakul ki vérrög. Sőt, ha mindemellett még a felmenők között fellelhető volt már trombózis, úgy 30-szorosára növekszik a lehetősége az átlagnépességhez képest. Valamint egyes kutatások szerint az ismétlődő vetélések, illetve néhány születési rendellenesség, szövődmény hátterében is a trombózissal kapcsolatos Leiden-mutáció állhat.
A mélyvénás trombózis tünetei
A felismerése nehéz, hogyha vérrögképződés detektálható a szervezetben, hiszen az esetek felében nem vagy alig jár valamilyen észlelhető tünettel, mint az enyhe gyulladás. Azonban az alábbiak figyelmeztetőek lehetnek:
Figyeljen lábára! A vérrög kialakulásának egyik elsődleges kialakulási helye a lábfej, a boka és a comb területe.
A mélyvénás trombózis okai
A trombózis kialakulásának számos kockázati tényezője ismert már:
A hajlam, a korábbi vagy meglévő életmódbeli befolyásoló tényezők esetén feltétlen érdemes a kivizsgálás, akár csak megelőzésképp is.
Trombózis COVID-19 fertőzés esetén?
Számos alkalommal került összefüggésbe a vérrög képződés megnövekedett kockázata a COVID-19 védőoltásokkal, mert több olyan esetről is beszámoltak, amikor a vakcina beadását követően mélyvénás trombózis, néhány súlyosabb alkalommal tüdőembólia, alakult ki. Azonban nem csak az oltás, hanem maga a koronavírus fertőzés is előidézője volt több esetnek.
Amennyiben már átesett koronavírus fertőzésen és/vagy felvette bármely COVID-19 védőoltást, ajánlott elvégeztetnie trombózis vizsgálatunkat, hogy megállapítható legyen van-e vagy elindult-e a szervezetében vérrögképződés, saját maga és családja megnyugtatására. Fokozottan ajánlott a vizsgálat elvégzés, ha a COVID-19 tényezők mellett még örökletesség, vagy egyéb oka is fennállhat Önnél a mélyvénás trombózisnak.
Mit tartalmaz trombózis vizsgálatunk?
Trombózis vizsgálatunk legfőbb célja annak kialakulási kockázatának feltárása. Ehhez a legfontosabb elemeket vizsgáljuk, mint a D-Dimer és a Prothrombin.
D-Dimer
Az alvadási és vérrögképződési folyamat során keletkező fehérjeterméket nevezzük D-dimernek. Jelenlétét ezért trombózis és embólia gyanú esetén első körben vizsgálják. Megemelkedett szintje jelzi a vérrög kialakulásának valószínűséget. Azonban néhány tényező esetében érdemes az eredmény felülvizsgálata, mert alapesetben megnőhet a szintje terhesség, fertőzés, daganat, égés, műtét vagy bármilyen trauma nyomán.
Prothrombin
A prothrombin egy véralvadást elősegítő fehérje, mely II. alvadási faktorként szintén fontos tényezője, hogy ne alakuljon ki vérrög a szervezetben. Amennyiben a szokásosnál nagyobb mennyiségben képződik, úgy fennáll a veszélye a trombózisnak. Az örökletes trombózishajlam második leggyakoribb oka a prothrombin génjének a mutációja, vagyis ez utóbbi túltermelődés.
Trombózishajlamos családokban 18%-os, a véletlenszerűen kiválasztott mélyvénás trombózisos betegek között pedig 6%-os gyakorisággal mutatták ki ezt a mutációt. Ez a génelváltozás az általános népesség 2%-át érinti. A mélyvénás trombózis kockázatát mintegy 3-szorosára növeli.
Mikor javasolt a trombózis vizsgálat elvégzése?
Hogyan kell készülni a vérvizsgálatra?
Nem éhgyomri vérvétel. Bő víz fogyasztása javasolt. Kérjük, kerülje az alkohol és dohánytermékek fogyasztását a vizsgálat előtt.
Mintavétel módja: vénás vérvétel (vénapunkció)
Minta típusa: natív és alvadásban gátolt teljes vér
Eredmény kiadása: várhatóan 2 órán belül (prothrombin-szintet rögtön a vérvételt követően mérjük), legkésőbb a mintavételt követő 24 órán belül
Eredmény értelmezése:
A leletek magyar és angol nyelven is tartalmazzák az információkat: a vizsgálat nevét, a mért értékeket, hivatalosan meghatározott referencia tartományokat, egy jelölést az esetleges eltérés mértékéről.
(Az általunk készített laborvizsgálatokon nem szerepel orvosi kiértékelés. Kérjük, eredményének pontos és részletes értelmezéséhez, valamint a diagnózis felállításához keressen fel szakorvost)
*Laborvizsgálataink esetében a vizsgálati díjon felül 2000 Ft vérvételi és/vagy mintakezelési díjat számolunk fel.
IDŐPONTOT FOGLALOK A TROMBÓZIS VIZSGÁLATRA